60% mniej sprzedaży na Facebook Ads. Dlaczego?

 

ostatnia aktualizacja: 6 maja 2022
autor: Adrian Jabłoński

Transkrypcja powyższego nagrania wideo:

Od stycznia 2021 r. Facebook wprowadził zmiany w:

 • targetowaniu reklam
 • i raportowaniu efektywności sprzedażowej reklam

Oficjalny komunikat Facebooka przetłumaczony z języka angielskiego na język polski:

“Małe firmy odnotowały średnio ponad 60% spadek sprzedaży na każdego wydanego dolara. Na przykład obecnie lokalna księgarnia może wydać 50 USD na trafną i spersonalizowaną reklamę i wygenerować 5 transakcji sprzedaży. Bez wykorzystania własnych danych do personalizacji reklamy firma wydałaby 50 USD i mogłaby wygenerować tylko 2 transakcje sprzedaży.” 

Zmiany dotyczą wszystkich biznesów reklamujących się na Facebooku, Instagramie, Messengerze, których reklamy mogą wyświetlać się na urządzeniach firmy Apple, od oprogramowania iOS w wersji 14 lub wyższego, wprowadzonego na rynek 16 września 2020 r.

 

Co oznacza zmiana?

 • wraz z systematycznym wzrostem liczby aktualizacji urządzeń do iOS 14 i wyżej, spadł i prawdopodobnie będzie spadać stosunek przychodów do kosztów (ROAS) z reklam na Facebook, Instagram i Messenger, przy zastosowaniu tych samym kampanii jak przed 2021 r.
 • mogą zmaleć przychody z reklam

 

Porównywanie roku 2022 do lat poprzednich w kontekście oceny pracy agencji marketingowej, nie może się odbywać 1:1

  Jak dostosować się do zmian?

  Ponieważ ten kanał na YouTube nie jest instrukcją jak samodzielnie prowadzić kampanie – takich materiałów znajdziecie sporo – odniosę się do kwestii biznesowych, zamiast technicznych.

  W ForPage zauważyliśmy, że zmiany na Facebooku miały zastosowanie już od stycznia 2021 r., choć niektórzy specjaliści twierdzą, że skutki zmian odczuli od kwietnia do czerwca 2021 r. 

  Rekomenduję wyznaczanie do reklam Facebook Ads nowych (skorygowanych) wskaźników KPI, takich jak ROAS, przychód, budżet, w oparciu o dane historyczne sięgające od ok. połowy 2021 r. do dziś.

  Jak Facebook komentuje politykę Apple?

  W tłumaczeniu z języka angielskiego na polski:

  “Nie zgadzamy się z podejściem i rozwiązaniem Apple, ale nie mamy innego wyjścia, jak pokazać warunki Apple. Jeśli tego nie zrobimy, zablokują nam-Facebookowi dostęp do App Store, co tylko jeszcze bardziej zaszkodzi firmom i użytkownikom korzystającym z naszych usług. Nie możemy podejmować tego ryzyka w imieniu milionów firm, które korzystają z naszej platformy do rozwoju.”

   

  Czy zmiany miały wpływ na nasze kampanie (i jaki)?

  Potwierdzam, że zmiany miały negatywny wpływ. Z ROAS na poziomie ok. 2300%, zmalał do ok. 800%-1200% przy tym samym poziomie inwestycji.

   

  Czy te niższe – 8x-12x większe przychody od kosztów – są atrakcyjne i pożądane dla naszych klientów?

  Zdecydowanie tak. Budżety nie zmalały, systematycznie rosną razem w nakładami inwestycyjnymi i przychodami. 

  Reklamy na Instagramie, Facebooku i Messengerze wciąż są opłacalne dla naszych klientów.